Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Fundacji Viribus Unitis im. św. Franciszka z Asyżu w Pogorzycach
32-501 Pogorzyce, ul. K. Szymanowskiego 21

Strona główna

Cele i zadania szkoły

Szkoła Podstawowa Fundacji Viribus Unitis w Pogorzycach jest szkołą publiczną - całkowicie bezpłatną !- z oddziałem przedszkolnym dla dzieci 5-cio i 6-cio letnich. Mogą się w niej uczyć dzieci z Pogorzyc i okolic Chrzanowa. Oddziały liczą od 6 do 15 uczniów. Nauczamy j. angielskiego od zerówki. W klasach 1-3 oraz w oddziale "0" obowiązkowa gimnastyka korekcyjna.

Czym powinna być szkoła w Pogorzycach dla jej uczniów? Położenie miejscowości, jej swoisty urok, przyroda i krajobraz sprowokowały cel szkoły na najbliższe lata: Przygotowanie mieszkańców Pogorzyc do działalności agroturystycznej. Tym pokoleniem mającym tworzyć tu agroturystykę mają być nasi uczniowie za kilkanaście lat. Czego powinni się przez ten czas nauczyć? Wymieniając literalnie:

1. Poznać przyrodnicze i geologiczne walory Pogorzyc,

2. Nauczyć się obcować z przyrodą poprzez wyjazdy w atrakcyjne turystycznie miejsca,

3. Poznać historię i kulturę regionu,

4. Posiąść umiejętności przydatne w prowadzeniu działalności agroturystycznej – a zaliczyć do nich można:

- znajomość języków obcych,

- umiejętność pływania,

- uwrażliwienie na sztukę,

- umiejętność prezentacji i komunikowania się,

5. zdobyć solidne podstawy do kontynuowania edukacji na kolejnych jej szczeblach,

6. być otwartym na świat i ludzi.

Powyższe zadania realizujemy od 2006 r. czyli od powstania szkoły Fundacji Viribus Unitis.
W bieżącym roku szkolnym jednym z naszych priorytetów jest udział naszych uczniów w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych oraz w uroczystościach 10-ciolecia Fundacji w celu zdobywania szans wspomagających wszechstronny rozwój i ułatwiających start w życie.